Zespół Pieśni i Tańca Politechniki Warszawskiej jest jednym z najstarszych studenckich zespołów pieśni i tańca w kraju. Powstał w 1951 roku z inicjatywy grupy studentów, przyszłych inżynierów zafascynowanych polskim folklorem. Pod skrzydłami Politechniki Warszawskiej, dzięki wsparciu profesjonalnej kadry instruktorów i choreografów, przez prawie 70 lat istnienia Zespół rozwinął ogromny potencjał artystyczny, a rozśpiewani i roztańczeni studenci podbili serca widowni niemal z całego świata.
Dziś Zespół wyróżnia m.in. jego struktura – podział na „tańczący chór”, „śpiewającą grupę taneczną”. Za sukcesem Zespołu stoi również jego własna studencka kapela, dzięki której prezentacje obywają się zawsze z towarzyszeniem muzyki na żywo. Wszystko to sprawia, że każdy koncert Zespołu Pieśni i Tańca Politechniki Warszawskiej, choć doskonale przygotowany, jest osobnym artystycznym wydarzeniem, w którym na równi z umiejętnościami liczą się pasja, emocje i dobra zabawa.
W aktualnym repertuarze, oprócz tańców narodowych i kompozycji z różnych regionów Polski, Zespół przedstawia spektakle oparte o polskie zwyczaje ludowe i tradycje polskiej szlachty, w tym zabawy karnawałowe, oraz przedstawienia z wykorzystaniem kolęd i pieśni patriotycznych. Sięgnął również po repertuar taneczny Hucułów i Łemków.
Zespół Pieśni i Tańca Politechniki Warszawskiej zdobył wiele nagród na krajowych i międzynarodowych festiwalach. Jednak najważniejszym osiągnięciem jego artystycznej pracy jest nieustannie powiększające się grono ludzi zakochanych w polskim folklorze – zarówno kolejnych pokoleń należących do „zespołowej rodziny”, jak i wypełniającej sale koncertowe publiczności.